Дистанционно управление на скоростта на вентилатора

Дистанционно управление на скоростта на вентилатора

В много случаи към закупеното устройство се включва контролер за превключване на скоростите на вентилаторите, монтирани в конвектори, или други вентилатори с три различни скорости на въртене. Ако той не е включен в аксесоара или напр. са необходими прекъснати или други методи за управление, тогава може да става въпрос за индивидуални решения, както вече показахме в нашите статии. Обикновено няма контролен кабел за жично управление на допълнително монтирани вентилаторни устройства. За да се монтира управляващият кабел, е необходимо да има изрязан или външен, не много естетичен кабелен канал.

За щастие системата iNELS Wireless предлага няколко инструмента и полезни функции за комплексно решаване на този проблем, включително управление от смартфон, дори в рамките на цялостна система за интелигентен дом. По-долу са дадени примери за безжични методи с различни възможности за заключване и време. Най-лесният начин за заключване на апаратурата на прекъсвача с превключващи контакти е да се използват 4 - 5 - 6 превключващи релета на RFSA-66M или наскоро пуснатия на пазара шестканален превключвател RFSA-66MI (релета 1 - 2 - 3 са само затварящи контакти).

Има две основни разлики между двата превключвателя:

  1. Буквата "М" в кода на типа и за двата се отнася до модулния дизайн, но уникалният "М" има външна антена за придържане. От това следва, че антената с означение "M" може да се заменя (AN-E вътрешна или AN-E3 външна), така че може да се монтира в метален корпус. 
  2. Типът "MI" има вградена антена и не може да се заменя, затова се препоръчва този тип да се инсталира в шкаф с пластмаса или пластмасова врата. Той е по-рентабилен поради по-ниския ценови диапазон (но не се препоръчва за метални шкафове!).

Дистанционно управление

Липсата на кабели за управление или трудностите при окабеляването (например издълбаването на стената, изграждането на канали) могат да бъдат преодолени сравнително лесно с помощта на радиочестотни устройства. На следващата снимка са показани трите скорости на вентилатора на серпентината с три превключващи контакта на шестканален RFSA-66MI. С един или дори повече радиочестотни контролери - в този пример използваме контролер, който може да се монтира на стена или плоска повърхност от черно стъкло RFGB-40/B.

 

Релетата RFSA-66MI (или RFSA-66M) могат да се сдвояват независимо с всеки бутон на контролера. Намотките на двигателя се свързват със затварящите контакти на превключвателите, а прекъсващите контакти се използват за блокиране.

Съществуват два начина за едновременно блокиране на предавките:

  • Чрез последователно свързване на останалите контакти на превключващите контакти (логическа връзка AND) се получава хардуерна блокировка, така че само една включена намотка може да получава напрежение в даден момент. По принцип е възможно с активираната III. бобина да се включи и II, но поради физическото блокиране ще работи само II. степен. При правилно сдвояване и безупречна радиочестотна комуникация това не може да се случи.
  • Друго ниво на блокиране се осигурява чрез сдвояване на бутоните за управление с релетата по следния начин:
    • Бутон 1: Забавено активиране на I. реле (функция 6), същото натискане на бутона изключва II. и III. реле (функция 3).

    • Бутон 2: Забавено активиране на II.  Реле (функция 6), същото натискане на бутона изключва I и III реле (функция 3).

    • Бутон 3: Забавено активиране на III. реле (функция 6), същото натискане на бутона изключва II. и II. реле (функция 3).

    • Бутон 4: функция STOP, изключване на вентилатора чрез изключване на трите релета (функция 3).

Със закъснението, което се използва за включване на всяка намотка, изчакваме да се изключи намотката, която вече е включена. Трите неизползвани релета могат да се използват за включване на допълнителни консуматори с други контролери.

Дистанционно управление с отделни релета за изключване

В схемата, показана на фигура 3, могат да се открият две промени в сравнение с фигура 2. Едната е видът на контролера (RFGB-240/B), който е направен само за да се илюстрира широкият избор на контролери. Разликата в сравнение с RFGB-40/B е в дизайна. 40/B е с квадратни ъгли, докато 240/B е със заоблени ъгли. Друга разлика е, че захранването на превключващите релета не е фиксирано, а също с радиочестотно реле, което повишава безопасността на изключването.

Интересна възможност се получава, като четвъртият бутон на контролера се свързва само за включване и изключване на силовото реле (функция 4) и не се изключват другите релета с него, както е показано на фигурата. Това позволява при повторното включване да работи последно избраната скорост.  Друга възможност е да се запази състоянието на релетата след прекъсване на захранването, като се зададе функцията "MEMORY" за всеки канал. Тогава след прекъсване на захранването всички запомнени релейни изходи се превключват към състоянието преди прекъсването на захранването.

Контрол на времето

Предишните превключватели могат просто да бъдат допълнени с функция за таймер, така че вентилаторът да се изключва след зададеното време, когато някоя серпентина е включена. На фигура 4 е използвано многофункционално реле за време CRM-93H с три изхода.

 

Релетата на релето за време работят едновременно, но безпотенциалните им контакти са независими един от друг. Контактите на релето за три времена предават сигнала от затварянето на контактите на радиочестотните релета на трите бобини едновременно, но само активната бобина ще бъде под напрежение.  Чрез настройване на релето за време на функция " e" се получава изключване със закъснение с възможност за рестартиране. Релето R3 на радиочестотния комутационен блок подава управляващ сигнал към входа "S". Релетата се придърпват към възходящия фронт на сигнала, появяващ се на входа "S", времето започва с придърпване на релето към падащия фронт, а след това релетата на релето за време се изключват.   Друга възможност за синхронизация е да се свърже релето R3, за да се изключи функцията за забавяне 5 към бутон 4 на контролера във веригата от фиг. 3.

Разпределение на времето за предишни връзки

За пълнота на изложението, фигура 5 показва използването на релето за време CRM-93H за разгледаните по-рано решения.

В следващата ни статия ще ви представим още интересни неща.

Внимание! Представените в статиите решения са илюстрирани с концептуални схеми, в които въпреки многократните проверки или тестове в условия на работилница могат да възникнат грешки. Задача и отговорност на инсталатора е да провери тяхната пригодност за дадена задача и да направи евентуални промени! Авторът и фирмата не поемат никаква отговорност за щети или други проблеми, произтичащи от използването на представените решения. Цветовете на проводниците в чертежите помагат само за по-лесна прегледност, те не съвпадат непременно с цветовете на стандартното окабеляване.

 


Форма за контакти

клиентски център

Техническа помощ

+359 877 801 804
support@smarthomebulgaria.bg

Информация:

+359 877 801 877
office@smarthomebulgaria.bg