Автоматично управление на осветлението

Автоматично управление на осветлението

Какво може да прави контролерът за осветление LIC-1??

Устройството LIC-1 е автоматичен контролер на осветлението, който се опитва да поддържа осветлението на средата, която наблюдава, на предварително зададено постоянно ниво, като контролира изхода, независимо от въздействието на външното естествено осветление. С други думи, ако грее слънце, той контролира изкуственото осветление на по-ниско ниво, ако се стъмни, тогава на по-високо, но и в двата случая се опитва да поддържа непроменено нивото на осветеност в наблюдаваната и контролирана среда.  Така с подходящи настройки, например в офис или работна зона с много прозорци, може да се осигури постоянно осветление през целия ден. Контролерът измерва осветеността с помощта на външен светлинен сензор (аксесоар SKS). Устройството може да се използва за светлинни източници 230 Vac R, L, C, LED и ESL.
 

Трите режима на работа на контролера LIC могат да се превключват с помощта на бутон, свързан към входа "T":

  • кратко натискане на бутона (<5 сек) винаги изключва изхода (същото се случва и при включване на захранването).
  • преминава в автоматичен режим при средно дълго натискане на бутона (импулс от 0,5 до 3 сек) (преди това трябва да бъде изключен!)
  • Дълго натискане на бутон (> 3 сек) превключва на режим "почистване", което означава 100% осветяване.

Когато автоматизираме автоматизацията също

Използването на веригата може да бъде полезно предимно в среда, в която е необходимо да се поддържа основно, постоянно ниво на осветеност, което е достатъчно само за обозначаване на маршрута като насочваща светлина, например на пешеходна пътека, дълъг коридор или дори велосипедна алея.  Когато сензорът за движение открие човешко движение, той превключва дадения светлинен източник (лампа) на 100 %, за да осигури на преминаващия достатъчно осветление за безопасно движение. Когато собственото време на детектора за движение изтече (вероятно по това време хората вече са напуснали наблюдаваната зона), той се превключва обратно на стойността по подразбиране. Цял маршрут може да работи с тази автоматизация, когато се инсталира индивидуално за няколко осветителни тела.

Веригата никога не се изключва за по-дълъг период от време, тъй като през деня, когато има достатъчно естествена светлина, тя така или иначе ще регулира мощността си с правилната настройка, така че светлинният източник няма да свети (няма да консумира). Той се изключва за кратко време, когато изтече таймерът на сензора за движение, и се връща в състояние по подразбиране. Това е необходимо, за да може да се превключи отново в автоматичен режим със забавения импулс на релето за време SJR-2 (вж. схемата на работа). Условието за повторно включване е устройството да е било изключено преди това.

 

Как работи?

При включване на захранването:

  • LIC-1 е изключен
  • CRM-91H получава захранване чрез NC контакта на детектора за движение.
  • Започва 0,5-секундният импулс за изключване на CRM-91H, но LIC вече е изключен, така че той няма ефект.
  • След импулса на CRM-91H се включва захранване към релето за време на SJR-2 през неговия NC контакт (16), което стартира и двете времена.
  • Входът "Т" на LIC-1 получава приблизително 2-секунден импулс, в резултат на което той преминава в автоматичен режим.

За откриване на движение:

  • Релето на сензора за движение се задейства от човешко движение, като по този начин подава импулс, по-дълъг от 3 секунди, на входа "T" на LIC-1, който превключва изхода си на 100 %.
  • Когато времето на датчика за движение изтече, неговото реле преминава в състояние на покой и превключва захранването към релето за време на CRM-91H, което излъчва 0,5-секунден импулс за изключване - LIC-1 се изключва.
  • След 0,5 секунди SJR-2 получава захранване, което със закъснение освобождава приблизително 2-секундния импулс (може да бъде между 0,5 и 3 секунди) - така LIC-1 преминава в автоматичен режим.

Ръчно управление:

  • Препоръчва се да се монтира бутон за входа "T", така че при необходимост да може да се "наложи" на контролера всеки режим на работа с ръчно управление.

Ако искате да е по друг начин

Разбира се, схемата може да бъде допълнително обмислена, някои идеи:

  • чрез превключване на захранващото напрежение с цифров превключващ часовник работата може да бъде разделена на дневни периоди в реално време - превключващият часовник SHT-1/230V е напълно подходящ за това.
  • Ако искаме LIC-1 да не преминава веднага в автоматичен режим при включване на захранването, а да остане изключен, можем да прекъснем сигнала за превключване в автоматичен режим с контакта на релето за време CRM-91H/230V.
То не позволява на сигнала за превключване в автоматичен режим да влезе в сила за момента, който общо е макс. 0,5 + 3 = 3,5 сек продължителност, поради което за релето за време, което работи и във функция "b", трябва да се зададат приблизително 4 секунди или повече. Първото засичане на движение след закъснението отново стартира описаната по-горе непрекъсната работа, тъй като допълнителното реле за време действа само при включено захранване.

Дните стават все по-дълги и е необходимо все по-малко изкуствено осветление. В допълнение към комфорта, LIC контролерите могат да доведат и до сериозни икономии на енергия. Помислете къде бихте могли да използвате или основното устройство, или горните връзки.

Бихме искали да ви обърнем внимание на факта, че връзките, предоставени в нашите информационни писма, са основно принципни решения, предимно идеи, които подтикват към размисъл. Не всички връзки са специално тествани в реално време, затова е абсолютно необходимо да проверите техническото им съдържание, преди да ги използвате, и евентуално да ги модифицирате за условията на собствената си употреба. Ако сте открили грешка или сте модифицирали връзка с добра идея, моля, уведомете ни или изпратете решението, за да го споделим с нашите читатели.


Форма за контакти

клиентски център

Техническа помощ

+359 877 801 804
support@smarthomebulgaria.bg

Информация:

+359 877 801 877
office@smarthomebulgaria.bg