Управление на мигащи светлини с релета

Управление на мигащи светлини с релета

Не може да не бъдеш облекчен и радостен вкъщи, когато сутринта установиш, че колата ти не е изчезнала през гаражната врата, оставена отворена цяла нощ, че апартаментът ти не е разбит и че престъпници не са се опитали да нахлуят при спящите вътре.

Вратата нямаше да остане отворена, ако функцията за автоматично затваряне с времева настройка беше активирана на контрола на моторизираната гаражна врата. Тази функция обикновено не е активна поради практични причини, като например разтоварване от багажника към друг вход. Но активирането ѝ е лесно и удобно, тъй като системата предупреждава предварително, че вратата скоро ще се затвори поради изтичане на зададеното време.

Към повечето управления на задвижвания за портали или гаражни врати може да се свърже външна светлина, която първо светва продължително, когато вратата е отворена, а след известно време започва да мига, показвайки, че вратата автоматично ще се придвижи към следващата си спирка. Може да се каже, че тази проста форма на обратна връзка е типична и ясна не само за движението на вратата, но и за други оперативни процеси.

Дори с контролите на играта-викторина, разгледани в предишни публикации, тя може да се използва добре за указване на времето за мислене. Например непрекъснат сигнал може да означава началото на времето за мислене, а прекъснат, мигащ сигнал - че наближава краят му. По-нататък ще разгледаме някои варианти на решения за светлинни сигнали с релета (а след това и с триаци), от най-простите до по-сложните.

Асиметрични таймери ELKO EP - преглед

Някои от специалните и многофункционални релета за време на ELKO EP са предварително конфигурирани с тази функция за време, така че в най-простия случай всичко, което трябва да направим, е да зададем тази функция и светлината може да започне да мига. Макар и с по-ограничени стойности на времето (1 - 99 секунди), някои цифрови превключващи часовници също съдържат програмируема функция за време. На фигура 1 са показани устройствата за синхронизация на ELKO EP, които също имат функция за синхронизация (вж. продуктовата група RELAY).

При повечето времеви релета програмирането може да започне чрез включване на захранването, ако е настроено на тази функция (или вече я изпълнява). Но например при моделите SMR, всички функции (включително програмирането) могат да се стартират със сигнал START, независимо от постоянно подаваното захранване.

Важно е да се отбележи, че при обикновените времеви релета могат да се настройват само еднократни променливи. Тоест, във функцията за синхронизация продължителността на включване и изключване на изхода ще бъде еднаква (симетричен импулсен предавател). Това се различава от времевите релета с асиметрична функция за синхронизация, където продължителността на импулса и паузата могат да се зададат отделно. Схеми за синхронизация на всички устройства можете да намерите в сваляемите ръководства за потребителя.

Сигнал "Време за размисъл"

Връщайки се към темата на играта с въпроси и отговори, с връзката, показана на Фигура 2, можем да сигнализираме на играчите за изтичащото време. Отброяването на времето за размисъл започва с постоянно светене на сигналната лампа. Преди края светлината започва да мига за предварително зададен период, което показва, че времето е на изчерпване и трябва да се даде отговор.

Действието е илюстрирано на схемата на фигура 3.

Контакт 16 на канал 1 на специализираното времево реле SJR-2 осигурява постоянно светене на индикаторната лампа, докато не изтече време "t1". След това контакти 15 - 16 се прекъсват и фазата, свързана към изход 18, се получава и от терминал 25 на канал 2.

Фазата, свързана към незадействан контакт 26, захранва времевото реле CRM-91H. Релето е настроено на функция за синхронизация, която стартира при поява на захранващо напрежение. На изхода му индикаторната лампа ще мига за време t2 - t1. След това контакт 25 - 26 се прекъсва, което изключва индикаторната лампа. Свързването на фазата към терминал 28 може да се използва за сигнализиране на изтичането на времето. Рестартирането става чрез изключване и включване на захранването.

Вместо SJR-2 може да се използва и друго времево реле CRM-91H, но тогава индикацията за края на времето (кабел, обозначен със стрелка) трябва да се реализира по друг начин, например чрез инсталиране на допълнително реле, което увеличава цената и размера на схемата. В първото времево реле може да се използва забавяне при включване или изключване, но разбира се, окабеляването трябва да бъде променено съответно.

Асиметрично мигане

За да се превърне мигащата част от основната схема, обсъждана в предишния раздел, в асиметрична, е необходимо само да се замени времевото реле CRM-91H с асиметричен таймер CRM-2H. Благодарение на тази замяна можете свободно да избирате отделно продължителността на импулса и паузата на изхода между 0,1 сек и 100 дни (!), като за настройка са налични 2x2 потенциометъра. По този начин може да се зададе например по-дълго светене и по-кратки тъмни мигания или обратно. Връзката е показана на Фигура 4, където, като напомняне, е начертана и диаграмата на работните режими на CRM-2H, започващи с пауза или импулс. За режима, който започва с пауза, трябва да бъдат свързани терминали A1 - S.

Мигане в два такта

Можем да направим сигнала още по-атрактивен с по-интересно мигане, подходящо за състезание например. Ако заменим постоянно светенето в първия цикъл на основната схема с по-бавно мигане, ще получим сигнал, който привлича повече внимание. Така можем да сигнализираме за работата на машина или да поставим участниците в състезание, които в момента мислят, в леко напрегнато състояние, затруднявайки концентрацията им.

Схематичната диаграма е показана на Фигура 5, диаграмата на работата е на Фигура 6.

Единствената промяна в свързването в сравнение с основната схема е, че запазвайки бързия сигнал преди изтичането на времето, управляван от терминал 25 на SJR-2, го допълнихме с друго времево реле CRM-91H, на което зададохме по-бавна програма за сигнализиране на изтичането на времето за размисъл. Изходите на двете CRM-91H са свързани паралелно и активното в момента реле управлява индикаторната лампа. Спектакълът може да бъде допълнително подобрен, ако вместо паралелен изход, релетата мигат с лампи в различни цветове.

За да не щрака релето

Нека си признаем, мигането с релета не е най-доброто решение, въпреки че например някои многофункционални времеви релета с релейни изходи имат тази функция по подразбиране. Причината да не се препоръчва използването му за често включване и изключване е, че релето има няколко движещи се механични части, превключването се извършва чрез контактните пластини и дори има звук. Релетата, вградени в управляващите модули на ELKO EP, са много издръжливи, имат сравнително дълъг електрически и механичен експлоатационен срок, така че при добре подбрани приложения ще издържат без проблеми на по-често включване и изключване.

Под добре подбрано приложение се има предвид използване, което е по-рядко и не изисква постоянно, целогодишно "щракане" на контактите.

ELKO обаче има устройства, за които честото превключване не е никакъв проблем! Един от представителите е многофункционалното времево реле CRM-9S с модулен дизайн. Изходът на CRM-9S е полупроводников електронен компонент, а именно триак, чието превключване е напълно безшумно и няма изгарящи се контакти (разбира се, и той може да се повреди). Това е добре известно от - особено старите - димери, където управляващият компонент на фазово-импулсното управление с предно изключване (нарастващ фронт) е триакът. Релето за време CRM-9S не може да се използва за регулиране, но за включване и изключване на AC консуматори. Интересна и важна характеристика е широкият диапазон на захранващото напрежение 12 - 240 V AC (50/60 Hz).

Първоначално подходящо за превключване на резистивни (R - омични) и индуктивни (L) товари, с номинален ток 0,7 A. Капацитивните (C) товари, като повечето 230V LED източници на светлина, не се препоръчват да се използват нито за превключване, нито за регулиране (освен ако годността за използване не е обозначена на LED диода във фабриката).

Фигура 7 показва веригата за мигане, сглобена с времевото реле CRM-9S, която в логиката си на работа не се различава много от обичайната ни основна схема.

Триакът, разположен в модула, свързва потенциала на входа за захранване на модула "A1" към товара. Това означава, че единият анод на триака е фиксиран към тази потенциална точка във вътрешната схема (между другото, "A1" е свързан и към терминал "B1" във вътрешната схема).

Изходът на триака и останалият (16) контакт на първия канал на SJR-2 са свързани паралелно към потребителя. Това не създава проблеми, тъй като веригата на триака дори не получава захранване, когато релето превключва фаза към лампата. За да се избегне въздействие върху вътрешната схема на триака, и двете захранвания на модула се прекъсват с помощно реле за времето, през което релето превключва фаза към потребителя (също към един анод на триака).

Ако е необходимо да се модифицира връзката за приложение, различно от показаното на схемата, препоръчително е да се вземе предвид, че страната на веригите на триака над товара не може да се прекъсва безнаказано, тъй като високото напрежение, генерирано по време на изключването, може да унищожи полупроводника - това важи и за димерите! Така че нека не мислим за този вид модификация.

Интересно асиметрично мигане

Мигането с по-бавна/по-бърза скорост с асиметрична настройка на времето, което е представено на Фигура 8, е създадено просто като интересна функция.

Асиметричните настройки на времето при CRM-2HE се извършват с външни потенциометри. Възползвайки се от това, можем да променим скоростта на мигане, като свържем един потенциометър към настройката за импулсно време и два потенциометра към настройката за паузово време, като единият от вторите е настроен на по-дълго време, а другият - на по-кратко.

При стартиране на процеса се включва средният изход на потенциометъра, настроен на по-дълга пауза, в резултат на което мигането изглежда по-бавно. След като изтече времето "t1" на SJR-2, превключваме към по-краткия потенциометър, което ще доведе до по-бързо мигане.

Продължителността на забавянето при освобождаване на времевото реле CRM-91H определя общото време на работа и след изтичане на времето то изключва мигащите модули от захранването.

Последното е необходимо, защото контакт 26 на SJR-2 се отваря след изтичане на време t2, така че нито един от "потенциометрите за пауза" няма да се свърже с таймера. Ето защо е препоръчително да се регулират времената така, че продължителността на CRM-91H и продължителността на "t2" на SJR-2 да са възможно най-близки.

 

Внимание!Представените в статиите решения са илюстрирани с принципиални схеми, които може да съдържат грешки въпреки многократните проверки или тестове в лабораторни условия. Задължение и отговорност на инсталатора е да провери и евентуално да модифицира тяхната пригодност за конкретна задача! Авторът и компанията не носят отговорност за щети и други проблеми, произтичащи от използването на представените принципни решения..

 

 


Форма за контакти

клиентски център

Техническа помощ

+359 877 801 804
support@smarthomebulgaria.bg

Информация:

+359 877 801 877
office@smarthomebulgaria.bg